Yankees-Astros ALCS Game 1 formații de start și joc de lansare

HOUSTON – Se întâlnesc din nou. Astros și Yankees, primele două echipe ale Ligii Americane care au creat o rivalitate puternică în ultimii ani, sunt pregătite să se confrunte în seria de campionate AL pentru a treia oară din 2017, meciul 1 fiind programat miercuri la Minute Maid Park.

Va fi o schimbare rapidă pentru Yankees, care i-au învins pe Guardians în Game 5 din AL Division Series marți seara la New York și au trebuit imediat să zboare la Houston. Astros au fost eliminati de când i-au învins pe Mariners, 1-0, într-un maraton de 18 reprize, sâmbătă, la Seattle, în meciul 3 al ALDS.

Astros i-au scos pe Yankees din playoff de trei ori în ultimii șapte ani. Houston a câștigat Wild Card Game din 2015 de la Yankee Stadium, i-a învins pe Yankees în șapte jocuri în ALCS 2017 – echipa gazdă a câștigat fiecare meci – și a câștigat ALCS 2019 în șase jocuri cu o lovitură în circuitul lui Jose. Altuve în jocul 6.

Astros și Yankees s-au întâlnit de șapte ori în sezonul regulat 2022, Astros câștigând seria sezonului, cu 5-2. Houston nu a rămas niciodată în urmă, cu excepția a două bat-uri de la Aaron Judge, unul cu un simplu fără scor pe 23 iunie (care a încheiat o nouă rundă de patru runde după ce Aaron Hicks a pălmuit-o). explozie pe 26 iunie. Echipele au împărțit acea serie de patru jocuri în Bronx, iar Astros au câștigat toate cele trei jocuri la Minute Maid Park, inclusiv o dublă măturare pe 21 iulie.

Yankees caută să se califice în World Series pentru prima dată din 2009, în timp ce Astros încearcă a patra călătorie la Fall Classic de la câștigarea World Series în 2017. Yankees și-au pierdut ultimele patru apariții în ALCS.

Când este meciul și cum îl pot urmări?

ALCS va fi transportat pe TBS. Meciul 1 are loc miercuri, la 19:30 ET / 18:30 CT.

Toate jocurile sunt disponibile în SUA pe MLB.TV (este necesară autentificarea cu un furnizor de TV cu plată participant). Jocurile live sunt disponibile și în anumite țări din afara Statelor Unite. Pentru mai multe informații, faceți clic aici.

Cine sunt pitcherii titulari?

Yankei: Jameson Taillon (0-0, ERA infinită în playoff) egalează începutul meciului 1 pentru Yankees după ce Nestor Cortes a fost folosit pentru o scurtă odihnă în meciul decisiv ALDS 5 de marți. din ALDS, când a fost acuzat de două runde și trei lovituri, nereușind să înregistreze unul în a 10-a repriză a înfrângerii cu 4-2 a Yanks-ului în fața Cleveland. Managerul Yankees, Aaron Boone, a spus că acele statistici nu spun toată povestea pentru Taillon, care avea 14-5 cu o efectivă de 3.91 în 32 de starturi în acest sezon.

Un produs al The Woodlands, Texas, Taillon se va confrunta cu Astros pentru a doua oară în acest sezon. El s-a confruntat cu Houston pe 23 iunie în Bronx, când a permis șase puncte la 10 lovituri în 5 reprize și jumătate, primind o victorie fără decizie de la Yanks cu 7-6.

Astros: Justin Verlander (0-0, 13.50 ERA în playoff) a permis șase alergări la 10 lovituri și o plimbare în startul său în meciul 1 ALDS 11 octombrie împotriva Mariners la Minute Maid Park. A fost primul start în playoff al lui Verlander de când și-a pierdut ambele starturi în Seria Mondială 2019 în fața Nationals. În ultimele sale cinci starturi în playoff (de la Game 2 din ALCS 2019), Verlander are scor 0-3, cu o efectivă de 5,97. Ultima sa victorie în playoff a venit în meciul 1 al ALDS 2019, când a lansat șapte reprize fără scor împotriva Rays.

Verlander are scor 4-1, cu o efectivă de 2,75 în opt starturi în carieră împotriva lui Yankees în playoff, inclusiv o victorie completă în meciul 2 din ALCS 2017. A ținut New York-ul la un punct în 16 reprize din acea serie și a fost numit MVP ALCS. . Favoritul Cy Young din AL în 2022, Verlander a mers cu 18-4, cu o efectivă de 1,75 în 28 de începuturi de sezon regulat.

Care sunt formațiunile de start?

Iată compoziția jocului 1:

Astros: Aledmys Díaz a primit al doilea hit desemnat al play-off-ului împotriva lui Trey Mancini, care încă nu a primit o lovitură în playoff.

Cum se vor alinia padocurile după starter?

Yankei: Nicio odihnă pentru cei obosiți. După o sosire mai devreme la Houston, Yanks speră la o oarecare distanță de la Taillon. Wandy Peralta a aruncat în toate cele cinci jocuri ALDS, inclusiv 16 aruncări în Jocul 5. Căutați-i pentru a evita; Jonathan Loáisiga ar putea fi încă în joc după ce a aruncat 25 de terenuri în Game 5. Ron Marinaccio și Frankie Montas ar putea fi amândoi activați pentru lista ALCS, adăugând noi arme la amestec. Aroldis Chapman nu va fi la club.

Astros: Astros au trecut prin opt ulciori în timp ce reconstruiau 18 reprize fără scor pentru a-i învinge pe Mariners în meciul 3 al ALDS, 1-0, sâmbătă la Seattle. Singurul pitcher care nu a lansat ALDS a fost titularul Jose Urquidy, care se încălzea în bullpen în Game 3. Dar cu trei zile libere înainte de ALCS, bullpen-ul lui Astros va fi bine odihnit. Houston va adăuga probabil un alt relevator pentru serie, având în vedere că există doar o zi liberă în program. Începătorul dreptaci Seth Martinez sau veteranul stângaci Will Smith sunt candidați pentru a se adăuga la lista ALCS.

Yankei: Sezonul lui Hicks sa încheiat după ce a suferit o accidentare la genunchiul stâng, ciocnind cu Cabrera urmărind un pop-up în Game 5; el a spus că timpul estimat de recuperare este de șase săptămâni. Outfielder Andrew Benintendi (disconfort la încheietura mâinii drepte) nu ar trebui să fie disponibil.

Astros: Houston este la fel de sănătos precum a fost tot sezonul. Outfielderul Michael Brantley (operație la umăr) și receptorul Jason Castro (operație la genunchi) au fost excluși pentru sezonul din iunie.

Cine e fierbinte și cine nu?

Yankei: Judge și Stanton au făcut un homer în Game 5 din ALDS (Yankii au 28-2 all-time când ambii jucători au lovit), dar Bader a condus clubul cu trei lovituri în timpul „ALDS”. Cele 13 baze totale ale lui Bader din serie au făcut, de asemenea, ritmul clubului, înaintea celor 10 ale lui Judge și celor nouă ale lui Rizzo. … Cabrera a avut un ALDS dur, mergând 2 pentru 19 (.105) cu 10 strikeouts. … Tandemul palpitant al lui Trevino și Kyle Higashioka s-a combinat pentru a ajunge 1 pentru 14 în timpul ALDS.

Astros: Gurriel a mers 6 pentru 15 în ALDS cu un home run. … Alvarez a fost 4 pentru 15 în ALDS, cu un home run în Game 1 și un home run în a șasea repriză din Game 2. … Bregman a fost 5 pentru 15 (.333) în ALDS cu un circuit de lovituri . … Tucker (4 pentru 15) și Peña (4 pentru 16) ambii au făcut acasă în ALDS. … Apoi mai sunt Altuve, care a mers cu 0 pentru 16 în ALDS și Mancini, care a luat 0 pentru 6.

Altceva ar putea dori să știe fanii?

Yankees: Aceasta este a 18-a călătorie a Yankees la ALCS, cea mai mare din toate timpurile, deși nu au câștigat nici una din 2009. Aceasta este a patra serie postsezon pentru Yankees vs. Astros (de asemenea, 2015 AL Wild Card Game, 2017 ALCS și 2019 ALCS).

Astros: Astros sunt 69-69 all-time în jocurile din playoff. … Houston are scor 7-3 la Minute Maid Park în playoff de când a pierdut toate cele patru meciuri de acasă din Seria Mondială 2019. … Astros au scor 4-5 all-time în cele nouă apariții în LCS, toate cele patru victorii având venit din 2005.