5 concluzii din meciul 2 Nets-Celtics, inclusiv blocarea lui Boston D

Celtics l-au îmbuteliat pe gardianul de la Nets, Kyrie Irving, ținându-l la doar 10 puncte și 1 assist în meciul 2.

BOSTON- Roba personalizată de box DPOY (Jucătorul defensiv al anului) inspirată de echipă a lui Marcus Smart s-a potrivit aproape perfect ocaziei de miercuri, după ce Boston a zguduit Brooklyn cu un fanmaker 114-107 în meciul 2 al playoff-urilor din primul tur al Conferinței de Est.

Victoria i-a împins pe Celtics la un avans de 2-0 în serie, în timp ce probabil servind drept potențial knock-out pentru sezonul Nets.

„Doi sau trei tipi m-au lovit oriunde merg”, a spus Kevin Durant.

Așa a fost pentru superstar în fiecare seară de la etajul TD Garden.

Da, sunt doar două jocuri. Nets s-ar putea rali și să fure această serie.

Istoria spune că este puțin probabil. Așa că vom acoperi asta și multe altele în cele cinci concluzii ale unui alt masterclass din Boston despre munca totală în echipă înainte de meciul 3 de sâmbătă la Barclays Center:

1. Un alt efort total de echipă

Jaylen Brown: “Sunt playoff-urile, iubito!” S-o facem.’

Am făcut o cronică despre munca de echipă incredibilă a lui Boston aici, în meciul 1, dar Celtics tocmai s-a bazat pe asta în meciul 2, în timp ce s-au recuperat încet dintr-un deficit de 17 puncte care s-a transformat în cele din urmă într-un avantaj de 12 puncte.

Jayson Tatum a numit performanța un joc „urât”, dar nu poți să nu te minunezi de frumusețea rezistenței Bostonului. Scăderea cu 17, cu doar 1:45 rămas în prima repriză, Celtics au concurat cu 7-0 la 3 puncte de la Al Horford și Tatum, care au zguduit marginea dintre acele jocuri la o dunk de tranziție pe un zbor al lui Daniel Theis. Această împingere i-a trimis pe Celtics pe 10 la pauză.

Interesant este că antrenorul din Brooklyn, Steve Nash, a vorbit pe larg cu echipa în vestiar la pauză despre creșterea intensității sale pentru a doua repriză. Nash a cerut „mai mult pop”, potrivit lui Kyrie Irving, gardianul lui Nets.

Apoi, în al patrulea sfert, cu 7:49 rămase, Payton Prichard a făcut un săritor în spate la o asistență de la Tatum, care i-a oferit Bostonului primul avantaj al concursului. Jaylen Brown a încheiat runda de 13-2 care a schimbat jocul – care a început cu 44,9 secunde rămase în al treilea sfert – cu o găleată de conducere doar 45 de secunde mai târziu. Cel mai bun marcator al Bostonului (22 de puncte) într-o noapte în care Tatum s-a luptat (19 puncte, 5-16 FG), Brown a marcat 10 puncte în runda lui Boston.

Atât Durant, cât și Irving au vorbit cu entuziasm despre munca în echipă a lui Boston, pe care o văd ca rezultatul faptului că echipa a fost împreună atât de mult timp, îndurând multe bătălii grele din playoff.

Toate cele opt minute înregistrate de Celtics, cu excepția unuia (Derrick White), au marcat cel puțin 10 puncte.

2. Plasele de tantari sunt terminate?

Cu siguranță arată așa după o altă noapte grea de la Durant (27 puncte, 4-17 FG, 6 OT la maxim joc) și o performanță slabă a lui Irving (10 puncte, 4-13 FG) – miercuri a marcat primele ori în 55 jocuri ca colegi de echipă pe care Durant și Irving le-au tras mai puțin de 33% din teren.

Atacantul de la Nets, Bruce Brown, a vorbit apoi despre necesitatea de a sprijini jucătorii să facă mai mult pentru a ajuta superstarurile Nets, tăind la coș, coborând pe aripă și fiind mai bine pregătiți să tragă mingea când apare. Dar Brooklyn ar putea ajunge prea târziu într-o situație de prea puțin.

Din punct de vedere istoric, Nets sunt 0-12 all-time atunci când sunt în urmă cu 2-0 într-o serie de playoff, în timp ce Celtics dețin un record de 49-2 când urcă cu 2-0. Victoria lui Boston a marcat a patra oară în ultimele cinci sezoane când a avut victorii în primele două jocuri din primul tur.

Celtics l-au învins acum pe Brooklyn cinci la rând și par să fi stăpânit formula pentru a închide o echipă Nets care pare prea dependentă de izolările lui Durant și Irving pentru ofensiva. Odată ce Brooklyn a irosit un avantaj de 17 puncte, puteai vedea că Boston începea în sfârșit să-i uzeze pe Durant și Irving.

Antrenorul celor de la Celtics, Ime Udoka, a spus că planul de joc era ca Durant să lucreze toată noaptea la ambele capete ale podelei, ținând trupurile deasupra lui.

Misiune indeplinita.

Ultima dată când Nets au pierdut un meci din playoff după ce au condus cu 17 sau mai multe puncte a fost pe 25 mai 2002, în finala Conferinței de Est, chiar aici, la TD Garden.

Serialul se mută sâmbătă la Barclays Center, dar probabil că asta nu inspiră prea multă încredere, având în vedere că Brooklyn a terminat acasă cu un record de 20-21 în sezonul regulat.

3. Problemele de fotografiere ale lui KD continuă

Cel mai bine cotat apărare a lui Boston a pus șurubul pe Kevin Durant și pe Nets în victoria de miercuri în meciul 2.

Revenind la începutul playoff-urilor NBA din 2019, Durant a înregistrat o medie de 37,1 puncte în jocuri după o înfrângere (presupunând că omiteți jocul 5 din finala NBA 2019, când Durant a suferit o inimă frântă). „Achilles după ce a marcat 11 puncte împotriva lui Toronto.)

Deci, după ce Durant a reușit 9 pentru 24 în meciul 1 al seriei împotriva Bostonului, știai că un joc de recuperare era în cărți.

Nu.

Durant ne-a înșelat devreme când a tras pe poartă pentru 15 puncte în primul sfert la un șut de 4 la 7. În a doua repriză, Durant a marcat 12 puncte – toate din linia de aruncare liberă – în timp ce a ratat cele 10 lovituri ale sale; acestea sunt cele mai multe încercări fără un singur semn în orice jumătate al lui întreaga carieră. Sezon regulat și playoff, oameni buni.

În această serie, Durant a marcat un total de 50 de puncte (13-41 FG, 2-7 3PM) cu opt pase decisive și 12 revine. Cele 32% ale lui Durant în ultimele două apariții se clasează ca fiind al cincilea cel mai prost procentaj de goluri pe teren într-o perioadă de playoff de două meciuri.

4. Tatum face jocuri

Tatum nu a șutat mingea deosebit de bine în Game 2 după efortul său de 31 de puncte din Game 1, o performanță care a inclus buzzer-beater-ul câștigător al jocului. Însă tânărul de 24 de ani are un talent pentru a face jocuri la timp. Tatum a arătat asta, după un start dificil de 0 la 5, care a egalat pentru cele mai nemarcate rateuri din orice sfert al carierei sale în playoff. Brown din Brooklyn merită o parte din meritul pentru asta, deoarece Tatum a șters 0 pentru 4, atacantul Nets servind ca apărător principal.

Tatum a reușit totuși să înscrie 12 din cele 19 puncte ale sale în a doua repriză. El a dat, de asemenea, 18 cenți până acum în playoff; acesta este cel mai mult în două jocuri din cariera de cinci ani a lui Tatum.

5. În refacere

Ben Simmons ar putea fi setat să revină în Game 4 și ar putea juca în continuare un rol esențial în a-i ajuta pe Nets să revină pe drumul cel bun.

Şicană? Spiritul jocului?

Steve Nash și Ime Udoka au rămas puțin vagi în ceea ce privește situațiile de reabilitare ale portarului de la Nets, Ben Simmons, și ale lui Robert Williams III, ale Celtics. Totuși, antrenorii și-au exprimat optimismul cu privire la progresul ambilor jucători până acum.

Vom ști cu siguranță destul de curând dacă Boston și Brooklyn se pot aștepta la întăriri la un moment dat în această primă rundă.

Vom începe cu Simmons, care nu a mai jucat într-un meci NBA din luna mai trecută și continuă procesul de reabilitare a unei hernii de disc la spate. Autorizat pentru contact luni, Simmons a luat parte la antrenamentele de contact complet miercuri dimineață, potrivit lui Nash, care a adăugat că echipa se va consulta cu gardianul accidentat joi pentru a vedea cum se simte. Adrian Wojnarowski de la ESPN a raportat miercuri că progresul rapid al lui Simmons a făcut din meciul 4 de luni un obiectiv realist pentru ca gardianul să-și facă debutul cu Nets.

Întrebat despre raport, Nash a răspuns: „Aceasta este o veste pentru mine”. El a subliniat că echipa încă nu a „scris nimic și nici nu a tras nicio concluzie. Eu cred [Ben] mai au mult de parcurs până se simt gata să joace.

Dacă Simmons se simte suficient de sănătos pentru a reveni în timpul acestei serii, probabil că ar avea un impact imediat asupra Nets ca apărător și creator de joc alături de Durant și Irving, oferind, în același timp, o oarecare flexibilitate a listei.

Williams, între timp, continuă să-și revină după o ruptură de menisc din 27 martie și a trecut în etapa de participare la un antrenament 3 la 3 la antrenament. Udoka a susținut că Boston va continua să se pregătească de parcă Williams va rămâne absent pentru întreaga serie.

Trebuie remarcat faptul că timpul inițial de recuperare al lui Williams a fost de 4-6 săptămâni. Udoka a spus că există un risc de umflare a genunchiului lui Williams în timpul procesului de reabilitare și a adăugat că centrul trebuie să gestioneze „un pic de toleranță la durere” pe măsură ce volumul de muncă crește. Udoka a spus că Williams face ceva mai mult în fiecare zi. Revenirea sa ar întări și înăbuși deja apărarea lui Boston, deoarece Williams este un candidat puternic pentru echipa All-Defensive NBA 2022.

Michael C. Wright este scriitor senior pentru NBA.com. Îi poți e-mail Aicigăsiți arhivele lui Aici și urmează-l mai departe Stare de nervozitate.

Opiniile de pe această pagină nu reflectă neapărat opiniile NBA, ale cluburilor sale sau ale Turner Broadcasting.